Ono se to řekne: postav dům, zasaď strom, zploď dítě. Kde však vzít potřebné peníze, abychom si vlastní dům pořídili? To je otázka, kterou si klade mnoho lidí.

Nike Sneakers StoreAir Jordan Sneakers

Díky hypotékám a službám hypotečních makléřů to dnes není zase takový problém. Máte stavební pozemek? Pak je celá situace o to snadnější. Hypotéku tedy budete potřebovat jen na výstavbu domu. Nemáte-li pozemek, situace není ztracena, máte-li alespoň něco našetřeno. Pojďme se teď na vše podívat podrobně, Asociace hypotečních makléřů pro vás připravila souhrn toho nejdůležitějšího.

Máme pozemek

Máte-li vlastní stavební pozemek, budeme potřebovat:

 • stavební povolení
 • položkový rozpočet
 • projektovou dokumentaci
 • nabývací titul k pozemku
 • veškeré podklady k naší bonitě

Pro čerpání hypotéky je nutné doložit:

 • smlouvy o dílo uzavřené se stavební firmou (dále se čerpá oproti předloženým fakturám)
 • stavíme-li si dům svépomocí, pak je možné čerpat buď na základě předložených faktur, nebo banka převede finanční prostředky na účet klienta (po vyčerpání těchto prostředků banka uvolní další prostředky na základě provedené dohlídky znalcem, který vyhotovil prvotní odhad)

Rozhodneme-li se výstavbu hradit výhradně z hypotéky bez vložení vlastních peněz, nebude se jednat o 100% hypotéku. Banka totiž bude stavební pozemek považovat za vlastní vklad, což se nám příznivě odrazí v úrokové sazbě hypotéky.

Nemáme pozemek

Zde mohou nastat čtyři varianty:

 • máme nějaké vlastní zdroje a zbytek chceme zaplatit hypotékou
 • nemáme žádné vlastní zdroje, ale máme jinou nemovitost, kterou můžeme dát bance do zástavy
 • nemáme žádné vlastní zdroje, ale můžeme využít ještě další financování
 • jsme odkázáni jen na 100% hypoteční financování  .

Dále se musíme rozhodnout, zda budeme chtít jednu hypotéku (společně na koupi pozemku a výstavbu) nebo dvě hypotéky (jednu na koupi pozemku a jednu na výstavbu).
Všechny vlastní prostředky můžeme použít buď na koupi pozemku a dofinancovat hypotékou nebo je možné obrácený postup, tj. pozemek zaplatit z hypotéky a vlastní zdroje použít na výstavbu, popř. je možné nakombinovat. Záleží na každém jednotlivém případě.

Nemáme žádné vlastní zdroje, ale máme jinou nemovitost (byt,RD), a to vlastní nebo třeba rodičů. V tomto případě je možné dát tuto nemovitost do zástavy (alespoň na čas) a čerpání hypotečního úvěru je daleko jednodušší.

Nemáme žádné vlastní zdroje, ale můžeme je nahradit dalším úvěrem (úvěr ze stavebního spoření, půjčka na lepší bydlení). Tyto úvěry mají sice kratší dobu splatnosti než hypoteční úvěr, ale dají se snadněji předčasně doplatit.

Nemáme-li žádné vlastní peníze a chceme-li vše řešit pouze hypotečním úvěrem, jsme ve složité situaci: nemáme totiž finanční prostředky na první etapu výstavby. Banka čerpá hypotéku na účet oproti zastavení kupovaného pozemku, ale neuvolní prostředky na část stavby, která zatím neexistuje. Musíme tedy např. nalézt takovou stavební firmu, která bude jednotlivé etapy stavět na dluh a banka prostavěné prostředky uvolní posléze. Jde o dosti krkolomný způsob řešení a klientům ho raději nedoporučujeme.

Důležitým faktorem je také doba, po kterou nám banka umožní čerpat hypotéku. U výstavby je to 24 měsíců.
Dalším problémem může být odhad nemovitosti. Kupní cena pozemku a rozpočet na výstavbu se nemusí rovnat budoucí odhadní ceně, což by opět celou záležitost náležitě zkomplikovalo.

Máte dotaz ke koupi či výstavbě domu na hypotéku? Napište nám, poradíme Vám zdarma.


Bezplatná schůzka

Zbývá 1000 znaků

FÉR hypotéka v Dobrém ránu

Byli jsme hostem České televize. V Dobrém ránu jsme si povídali o zpětné hypotéce.

 

Schůzka s makléřem AHM je nejkratší cestou k FÉR hypotéce.