Zpětná hypotéka je v zásadě "obrácenou hypotékou". Je zaměřená na důchodce, kterým takový prodej nemovitosti může zajistit jednorázový, anebo doživotní příjem s tím, že mohou v nemovitosti dožít. Do České republiky přišel tento produkt ze zahraničí: v USA sloužil vdovcům a vdovám, kteří měli po smrti partnera existenční problémy. Postupně se pak tato hypotéka rozšířila i do Evropy.
Running sportsShop Men's & Women's Shoes & Sneakers Online"Obrácená hypotéka si jako doplňkový produkt najde svoji cílovou skupinu," míní Jan Kruntorád, předseda představenstva AHM, a pokračuje: "S ohledem na fakt, že je cílen na seniory, tedy na velice zranitelnou skupinu obyvatelstva, vidím zde několik rizik." Největším z nich je potenciálně neetické chování prodejců, kteří v honbě za provizí mohou seniorům způsobit nejedno neštěstí. Otázkou zůstává i to, jak bude zajištěno adekvátní ocenění nemovitosti, respektive jak bude ošetřeno, aby nedocházelo k záměrnému podceňování nemovitostí.
Pozitivem tohoto produktu je to, že za určitých okolností může řešit finanční situaci obyvatel, kteří mají majetek a nemají příjem. Mohou si tedy zvýšit životní úroveň či řešit případné zadlužení.
"Lidé vstupující do takového smluvního úvěrového vztahu, který je zajištěn jejich nemovitostí, musí být maximálně obezřetní," míní Jan Kruntorád. Podobně se vyjádřila i Česká národní banka: "Česká národní banka považuje produkt 'zpětné hypotéky' za velmi rizikový, protože ten, kdo prodá nemovitost s "říslibem budoucích plateb, může v případě úpadku poskytovatele 'zpětných hypoték' přijít o vše - nemovitost i příjem."
Kontakt:
Petra Horáková Krištofová (manažerka AHM)
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tel.: +420 603 740 112