Praha, 11. ledna 2016: Členové Asociace hypotečních makléřů (AHM) zprostředkovali v roce 2015 hypotéky za rekordních 50 mld. Kč, což představuje meziroční nárůst o 28%. Produkce nejvýznamnějších hypotečních makléřů tak kopíruje dynamiku růstu celého hypotečního trhu, který by měl podle odhadů za rok 2015 vykázat objem poskytnutých hypotečních úvěrů ve výši 190 mld. Kč.

latest jordan Sneakersロングコート コーデ メンズ特集!重厚なシルエットの着こなし&おすすめアイテムを紹介 , メンズファッションメディア Apgs-nsw

Asociace hypotečních makléřů (AHM), jejíž členové aktuálně zpracovávají každou čtvrtou hypotéku na trhu, i nadále posiluje svoji roli na trhu zprostředkovatelů hypotečních produktů. "Naši členové za rok 2015 zprostředkovali hypotéky za 50 mld. Kč, což je za devítiletou existenci naší asociace rekordní objem," uvádí Jan Kruntorád, předseda představenstva AHM.

Nízké úrokové sazby a růst cen nemovitostí

Za úspěchem roku 2015 stojí extrémně nízké úrokové sazby, které se u hypotečních makléřů dlouho držely často pod dvěma procenty. "Úvěrové smlouvy, na nichž byla úroková sazba 1,59% i méně, nebyly ničím výjimečným," říká Jan Kruntorád. Do kanceláří hypotečních makléřů tak zamířili například ti, kteří dlouho spokojeně žili v podnájmu a spočítali si, že je vyjde splátka hypotéky levněji, a také samozřejmě mnoho investorů. Dostupnost hypoték a zvýšená poptávka po novém bydlení však v mnoha regionech zvýšily cenu nemovitostí. "Kvalitní developerské projekty podražily a v tzv. 'secondhandovém bydlení' je kvalitních nemovitostí málo," vysvětluje realitu trhu předseda představenstva AHM.

Profesní sdružení přináší trhu transparentnost a kvalitu

AHM, která v roce 2013 zavedla značku kvality "FÉR hypotéka", svým Etickým kodexem a aplikovanými standardy kvality napříč všemi členy asociace působí na zvýšení úrovně poskytovaných služeb v oblasti zprostředkování hypoték. "Asociace hypotečních makléřů je členem pracovní skupiny při Ministerstvu financí, čehož jsme aktivně využili v připomínkovém řízení k novele Zákona o úvěru pro spotřebitele, který letos vstoupí v platnost," připomíná Jan Kruntorád a dodává: "Snahu o regulaci trhu vítáme, neboť současný stav, kdy hypotéky zprostředkovává a doporučuje prakticky kdokoliv, vnímáme jako nevyhovující."

Rok 2016: nová legislativa a příznivé úrokové sazby

Nový Zákon o úvěru pro spotřebitele byl schválen Legislativním výborem vlády a míří do Parlamentu. Pro trh hypoték je významný například tím, že zavádí licencování hypotečních zprostředkovatelů, což bezesporu povede k pročištění trhu. "Zkoušky odbornosti, tak jak je znají například pojišťovací zprostředkovatelé, společně s dalšími opatřeními zamezí tomu, aby hypotéky 'na vedlejšák' doporučovaly a zařizovaly osoby, které o dané problematice vědí pramálo a v zásadě je zajímá jen provize z klienta," říká Jan Kruntorád a připomíná, že naprostá většina hypoték je sjednána mimo bankovní pobočky - právě u zprostředkovatelů.

A sjednaných hypoték v roce 2016 bude pravděpodobně opět hodně. "Neočekáváme, že by byl překonán loňský rekord, ale s ohledem na příznivé úrokové sazby, které by měly vydržet i letos, bude zájem o hypotéky i nadále vysoký," uzavírá Jan Kruntorád.

Asociace hypotečních makléřů, sdružující renomované hypoteční makléře, byla založena v roce 2006. Aktuálně má 8 členů (1. EUROHYPOTÉKA, Bonnet.cz, FINEO Group, GEPARD FINANCE, HYPOASISTENT, M&M reality holding, OPEN FINANCE a BROKER TRUST). V roce 2013 AHM zavedla značku kvality FÉR hypotéka, kterou je aktuálně označeno několik stovek kanceláří po celé ČR.

 

http://www.youtube.com/watch?v=MbWrwsGFl3s

Kontakt:
Petra Horáková Krištofová (manažerka AHM)
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Tel.: +420 603 740 112


Bezplatná schůzka

Zbývá 1000 znaků

FÉR hypotéka v Dobrém ránu

Byli jsme hostem České televize. V Dobrém ránu jsme si povídali o zpětné hypotéce.

 

Schůzka s makléřem AHM je nejkratší cestou k FÉR hypotéce.